#športajmoinberimo je nacionalni medresorski projekt za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami.
Knjižna priporočila #ŠIB 2024: kaj brati, da diši po športu?
oktober 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi
september 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
junij, julij avgust 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
maj 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
april 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
marec 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
februar 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
januar 2024 - predstavitve knjig so dostopne na tej povezavi.
Program #športajmoinberimo smo v različnih slovenskih splošnih knjižnicah začeli razvijati leta 2020 v okviru pogovorov med vrhunskimi in mladimi športniki. Goriška knjižnica se je projektu pridružila z letom 2022, v letu 2024 in 2025 pa je tudi nosilka projekta.
V Goriški knjižnici smo gostili srečanje novogoriških dijakinj in dijakov z vrhunskim športniki
2023
V sredo, 19. aprila 2023, so nas obiskali Klemen Bauer (biatlon), Tadeja Brankovič (biatlon) in Andrej Miklavc (alpsko smučanje). Vrhunski športniki so se srečali s perspektivnimi mladimi športniki/dijaki. Pogovor je vodila Tina Podgornik.
Sabina Fras Popović, nacionalna koordinatorka projekta #ŠIB, je posnela nekaj fotografij in zapisala vtise o dogodku (preberete jih lahko na tej povezavi).
2022
V sklopu projekta Športjamo in berimo smo v sredo, 13. aprila 2022, v Goriški knjižnici gostili srečanje novogoriških dijakinj in dijakov z vrhunskim športniki. O združevanju športne in akademske poti so svoje izkušnje delili Teja Melink, atletinja, ki je doktorirala na področju gradbeništva, za Slovenijo je v skoku ob palici nastopila na Poletnih olimpijskih igrah v Atenah 2004; Igor Kragelj, prof. športne vzgoje na OŠ Simona Kosa Podbrdo, reprezentant v futsalu, ter Dejan Fabčič, paraolimpijec in dr. medicine, ki je za Slovenijo je na OI nastopil kar trikrat.
V fotogaleriji je na ogled nekaj utrinkov, ki jih je posnel fotograf Aleš Fevžer.
Srečanje je z besedami zabeležila dr. Sabina Fras Popović, vodja Centra za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici. Zapis lahko preberete tukaj.
PREDSTAVITEV PROJEKTA
Nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami #špotrajmoinberimo (v nadaljevanju uporabljamo izraz mladi športnik, vendar ta izraz velja tako za mladega športnika kot mlado športnico) ima izhodišča v Nacionalni strategiji za razvoj bralne pismenosti za obdobje 2019 - 2030, ki jo je vlada RS sprejela decembra 2019, in v Strokovnih priporočilih in standardih za splošne knjižnice iz leta 2018. Program je oblikovan v sodelovanju med Ministrstvom za kulturo RS, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport RS, Zavodom RS za šolstvo, Centrom za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici, Javno agencijo za knjigo RS in Olimpijskim komitejem Slovenije – Združenjem športnih zvez.
Ciljna skupina pri izvedbi nacionalnega medresorskega programa za spodbujanje branja med mladimi športniki #špotrajmoinberimo (v nadaljevanju programa) so mladostniki med 15. in 19. letom starosti, ki večino svojega prostega časa namenijo športu. Po javno dostopnih podatkih o kategoriziranih športnikih v Sloveniji predstavlja ta ciljna skupina 56,97 % vseh kategoriziranih športnikov. Vseh kategoriziranih športnikov je 7.084, od tega jih v to starostno skupino sodi 4.036. Med vsemi registriranimi športniki (po podatkih na spletni strani OKS-ZŠZ je teh 59.5382) jih 39,18 % sodi v ciljno skupino mladostnikov med 15. in 19. letom starosti (podatki pridobljeni 7.8.2020 s spletne strani OKS).
Program #špotrajmoinberimo izpostavlja sedem smernic:
1. Za mlade športnike želimo ustvariti okolje, v katerem bo branje knjig sprejeto kot del njihovega razvoja in jim bo omogočalo lažje, bolje, uspešneje in učinkoviteje usklajevati športno, akademsko (šolsko) ter osebno življenje ter postaviti gradnike za nadaljnjo življenjsko pot. Povezave med družino, šolo, klubom, reprezentanco in knjižnico lahko ustvarijo ustrezno spodbudno okolje.
2. Vplivati želimo na odnos mladih športnikov do branja ter širiti védenje, da je bralna pismenost temeljna zmožnost za pridobivanje in ustvarjanje novega znanja v njihovem osebnem, akademskem in športnem življenju.
3. Mladim športnikom želimo predstaviti branje kot veščino, ki jo izboljšajo s treningom. S treningom branja lahko vplivajo na razvoj svojih možganov in tako sproščajo tiste rezerve, ki jim pomagajo, da bodo lahko še boljši tako na športni kot akademski poti.
4. Sodobne raziskave izpostavljajo pomen branja pri razvoju in delovanju možganov ter oblikovanju miselnost posameznika, kar lahko ključno vpliva na športno, akademsko ter zasebno življenje mladega športnika. V tem kontekstu jih želimo ozavestiti tudi o vplivu tehnologije z zasloni na njihovo akademsko, športno in zasebno življenje.
5. Mladim športnikom želimo predstaviti branje knjig kot sestavni del priprave na tekmovanja, ki jim nudi možnost napredovanja na njihovi športni, akademski in osebnostni poti. Branje spoznajo ne le kot prostočasno dejavnost, temveč kot tehniko, ki jim daje možnost takega napredovanja. Prednost dajemo skupinskemu branju v različnih oblikah ter skupnemu pogovoru o prebranem.
6. Za mlade športnike oblikujemo individualne bralne nasvete.
7. Branje knjig želimo predstaviti kot redni del procesa športnih priprav in treningov, tudi kot podporo pri pripravah na tekmovanja. S pomočjo tega programa spodbujanja branja med mladimi športniki je model trenažnega procesa sestavljen iz štirih stebrov:
a. Informacije/znanje o izbrani športni panogi
b. Informacije/znanje o fizični pripravljenosti
c. Informacije/znanje o zdravi športni prehrani
d. Informacije/znanje o psihološki pripravi ali predpriprave na psihološko pripravo – trening koncentracije, osredotočenosti, sodelovanje, spoznavanje čustev, empatije itn. (t. i. športna inteligenca).
In kaj brati, da diši po športu? Priporočila so dostopna na tej povezavi.
Vir besedila: spletna stran Mariborske knjižnice – nosilke projekta
Viri fotografije: Pixabay
(klik za povečavo)